Różne rodzaje hiperpigmentacji

Melanina to pigment, który nadaje skórze kolor. Nie zawsze jest rozmieszczona równomiernie; gdy melanina gromadzi się w płatach, może powodować powstawanie plam lub ciemniejszych obszarów, zwanych hiperpigmentacją. Zmiany w odcieniu skóry mogą być spowodowane ekspozycją na słońce, urazami, stanami chorobowymi lub wiekiem. Istnieją zabiegi, które pozwalają przywrócić skórze zdrowy wygląd, ale najpierw przyjrzymy się typowym rodzajom przebarwień.

Piegi

Piegi to zwykle małe brązowe plamki powstałe w wyniku ekspozycji na słońce. Mogą pojawić się wszędzie i w każdym wieku, ale najczęściej występują na twarzy, szyi, klatce piersiowej i dłoniach. Nie należy się nimi przejmować, chyba że pojawią się asymetria, nieregularne granice lub zmiana koloru.

Znamiona urodzeniowe

Jak sama nazwa wskazuje, te znamiona barwnikowe są obecne przy urodzeniu. Ich przyczyną mogą być skupiska komórek barwnikowych lub nieprawidłowo ukształtowane naczynia krwionośne. Znamiona mogą zniknąć bez leczenia, pozostać takie same lub zmieniać się z czasem. Mogą też występować w różnych kolorach lub zawierać różne rodzaje tkanek.

Melasma

Melasma to ciemniejsze zabarwienie skóry spowodowane zmianami hormonalnymi, takimi jak te związane z ciążą. Plamy melasmy są często szarobrązowe i występują na policzkach, czole, mostku nosa, podbródku i górnej wardze. Może to być również efekt uboczny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Melasma może ulec pogorszeniu w wyniku ekspozycji na słońce.

Rosacea

Plamiste obszary zaczerwienienia, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, mogą pojawiać się przez kilka tygodni lub miesięcy, a następnie ustępować. Często występuje na policzkach, brodzie, nosie lub czole. Trądzik różowaty może nasilać się pod wpływem działania promieni słonecznych, skrajnych temperatur i wzrostu przepływu krwi do skóry. Trądzik różowaty może przypominać rumieniec, ale bardziej zaawansowane stadia charakteryzują się widocznymi naczyniami krwionośnymi, powiększonym nosem, brodą i gruczołami tłuszczowymi.

Fotostarzenie

Fotostarzenie, znane również jako plamy starcze, plamy wątrobowe i plamy soczewicowate, jest często wynikiem wieloletniej ekspozycji na słońce. Skupiska ciemnych plam mogą pojawić się pod koniec trzydziestego lub na początku czterdziestego roku życia. Światło słoneczne wpływa na produkcję melaniny, co powoduje nierównomierny koloryt skóry.

Zapalenie pozapalne Hiperpigmentacja pozapalna (PIH)

Jest często związana z trądzikiem; po zagojeniu się pryszcza może pozostać ciemna plama. PIH może wystąpić w wyniku każdego urazu skóry. Nawet w przypadku zadrapania lub ukąszenia owada, melanocyty, czyli komórki barwnikowe, mogą wytworzyć więcej pigmentu w odpowiedzi na uraz. Do powstania PIH mogą również prowadzić stany zapalne, takie jak toczeń i egzema.

Jak leczyć hiperpigmentację

Istnieje wiele rodzajów leczenia, w zależności od stanu, jego nasilenia i preferencji danej osoby. Są to zarówno leki, peelingi chemiczne, jak i zabiegi chirurgiczne. Powszechną metodą leczenia stała się także terapia laserem o częstotliwości radiowej. Jest ona dostępna w kilku wariantach i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji ani przestojów. Przebarwienia skóry można poprawić za pomocą frakcjonowanej energii RF, podczas gdy intensywne światło pulsacyjne, lasery akustyczne i lasery 1064 nm mogą być również bardzo skuteczne.

Intensywne światło pulsacyjne jest szczególnie przydatne w leczeniu piegów, uszkodzeń posłonecznych i trądziku różowatego, a także wielu zmian barwnikowych i naczyniowych. Melasma i brązowe brązowe plamy można zredukować za pomocą laserów akustycznych. W przypadku problemów z pigmentacją w głębokich warstwach skóry, skuteczny jest laser o długości fali 1064 nm, który nie dotyka powierzchni skóry.

Skontaktuj się z z najbliższym dermatologiem LDI Już dziś

Skontaktuj się z Instytutem Dermatologii i Laseroterapii w Kalifornii, aby uzyskać najnowsze metody leczenia przebarwień. Świadczymy usługi leczenia skóry w całej południowej Kalifornii, a nasza siedziba znajduje się w Covina. Zadzwoń do nas pod numer 888-585-3993, aby umówić się na bezpłatną konsultację lub skorzystaj z naszego internetowego harmonogramu wizyt już dziś.