Leczenie blizn potrądzikowych

Leczenie blizn potrądzikowych

Tak jak frustrujące mogą być pryszcze, mogą one pozostawić po sobie trwały dowód swojego istnienia. Ślady po trądziku mogą znikać po 3-6 miesiącach; blizny potrądzikowe są trwałe. Dzieje się tak, ponieważ trądzik powoduje fizyczne uszkodzenie skóry w wyniku reakcji zapalnej. Krew i kolagen w zranionym miejscu nie zawsze przywracają normalny stan rzeczy, a kolejne wypryski mogą zaostrzyć problem.

Leczenie blizn potrądzikowych jest dostępne w zależności od rodzaju blizn potrądzikowych, które posiadasz. Blizny mogą gromadzić się na powierzchni skóry, tworząc wzór zwany brukowaniem. Istnieją trzy główne rodzaje blizn potrądzikowych:

  • Blizny wgłębione mają wygląd wgłębiony lub wżerowy. Zazwyczaj występują na policzkach i czole. Należą do nich blizny wałeczkowate, czyli szerokie wgłębienia o spadzistych brzegach; blizny skrzynkowe, czyli szerokie wgłębienia o ostrzejszych brzegach; oraz blizny typu "szpikulec do lodu", które wyglądają głęboko i wąsko, jak rozszerzone pory.
  • Blizny uniesione są skutkiem trądziku torbielowatego i pojawiają się jako wybrzuszenia grubej, wystającej tkanki spowodowane nadmierną produkcją kolagenu. Zazwyczaj pojawiają się na linii żuchwy, klatki piersiowej i pleców, dlatego często nazywane są keloidami lub bliznami przerostowymi.
  • Przebarwienia skóry, choć nie są technicznie rzecz biorąc bliznami, są powszechne. Czerwona, brązowa lub biała pigmentacja może, ale nie musi, z czasem zanikać. Hiperpigmentacja oznacza, że skóra wydaje się brązowa, natomiast hipopigmentacja to jaśniejsze obszary skóry, w których brakuje melaniny. Uszkodzone komórki skóry mogą również powodować trwałe zaczerwienienie, znane jako rumień.

Opcje leczenia

Blizny potrądzikowe można leczyć metodami, które przywracają skórze gładkość, czystość i młody wygląd. Niektóre z powszechnie stosowanych zabiegów obejmują:

  • Lasery: Zabiegi laserowe mogą rozpraszać kolagen w skórze, nie naruszając jej powierzchni, i są stosowane do usuwania zewnętrznej warstwy skóry. W zależności od rodzaju blizny potrądzikowej stosuje się różne lasery. Laser może usunąć uniesioną tkankę bliznowatą lub rozjaśnić zaczerwienienie wokół zagojonych zmian.
  • Dermabrazja/mikrodermabrazja: W przypadku dermabrazji do wygładzania skóry lub usuwania nadmiaru tkanki związanej z bliznami stosuje się szczotkę o dużej prędkości. Mniej inwazyjna forma usuwania blizn potrądzikowych - mikrodermabrazja - polega na rozpylaniu drobnych kryształków, często w serii zabiegów.
  • Peelingi chemiczne: Mogą zmniejszyć płytkie blizny potrądzikowe i hiperpigmentację. Preparat chemiczny jest stosowany w celu usunięcia zewnętrznej warstwy skóry, co powoduje jej wygładzenie. Zabieg może być wykonywany przez lekarza, pielęgniarkę lub kosmetyczkę spa.
  • Kwas retinowy: W przypadku blizn keloidowych, krem z kwasem jest nakładany bezpośrednio na tkankę blizny, aby zmniejszyć jej widoczność. Kwas retinowy jest preferowany w leczeniu niektórych blizn tkankowych, których nie da się zredukować za pomocą tradycyjnych metod leczenia.
  • Wypełniacze: Wstrzyknięcie wypełniacza może wypełnić wgłębione blizny, zamiast próbować je usunąć. Można stosować kolagen, tłuszcz lub kwas hialuronowy. Ostatecznie ulegają one wchłonięciu, dlatego często konieczne jest powtarzanie zabiegów co kilka miesięcy. Czas rekonwalescencji jest minimalny.

W przypadku większości zabiegów konieczne jest kilkudniowe gojenie, ale w przypadku mikrodermabrazji i wypełniaczy nie ma przestojów. Jeśli trądzik spowodował powstanie blizn na Twojej skórze, leczenie dermatologiczne jest konieczne, jeśli Twoim celem jest poprawa wyglądu. Trwałe blizny są nadal możliwe, dlatego też często stosuje się lasery, które zmniejszają to ryzyko.