Jak prawidłowo obchodzić się z raną

Małe skaleczenie lub zadrapanie można łatwo opatrzyć w domu. Pielęgnując ranę, należy zadbać o to, aby uniknąć zakażenia. Zawsze czyść ją wodą z mydłem, aby zabić bakterie i inne zarazki, i rób to delikatnie, aby uniknąć podrażnień. Unikaj nadtlenku wodoru i jodyny, ponieważ mogą one spowodować poważne uszkodzenie tkanek.

Natychmiast zadzwoń po pogotowie, jeśli masz silne krwawienie, ranę brzucha lub klatki piersiowej, podejrzewasz krwawienie wewnętrzne lub krwawienie nie ustaje po 10 minutach.

Krwawiące rany

Aby zatrzymać krwawienie z rany:

  • Delikatnie uciskaj czystą szmatką, chusteczką lub jałową gazą.
  • Jeżeli krew przesiąknie przez materiał, należy go pozostawić, a na wierzch po prostu nałożyć więcej materiału lub gazy.
  • W przypadku zranienia ręki lub nogi należy unieść ją powyżej serca, aby spowolnić krwawienie.

W przypadku silnego krwawienia lub gdy delikatny ucisk nie jest w stanie zatrzymać krwawienia, konieczna jest pomoc lekarska. Dziecko w wieku poniżej roku powinno otrzymać pomoc lekarską. Jeśli z rany tryska krew, ma postrzępione krawędzie, jest głęboka lub rozciąga się na staw, została spowodowana ugryzieniem (przez człowieka lub zwierzę), brudnym przedmiotem, pociskiem lub wbiciem, udaj się na pogotowie.

Jeżeli rana dotyczy twarzy lub narządów płciowych, również należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. W przypadku ran dłuższych niż ½ cala, a w przypadku ran twarzy - ¼ cala lub więcej, konieczne może być założenie szwów.

Jak oczyścić ranę

Płukanie w czystej wodzie powinno usunąć brud i cząstki zanieczyszczeń. Po umyciu wodą z mydłem delikatnie osusz ranę i jej okolicę. Jeśli w ranie nadal znajduje się brud i zanieczyszczenia, usuń je pęsetą, uprzednio sterylizując ją alkoholem. Jeśli nie jesteś w stanie usunąć wszystkich wbitych przedmiotów, udaj się na pogotowie.

Chroń ranę

Po ustaniu krwawienia i oczyszczeniu rany zastosuj miejscowo antybiotyk. Zazwyczaj wystarczą produkty dostępne bez recepty, takie jak Neosporin lub Polysporin. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać instrukcji podanych na opakowaniu i skonsultować się z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub leczysz ranę dziecka.

Następnie nałóż czysty bandaż samoprzylepny (chyba że jest to małe skaleczenie lub zadrapanie). Większe rany lub rany w pobliżu stawów mogą wymagać owinięcia, ale nie na tyle mocno, aby uniemożliwić krążenie. Bandaże należy zmieniać codziennie lub gdy staną się mokre lub zabrudzone. Bandażuj wszystkie miejsca, które mają tendencję do brudzenia się lub dotykają ubrania.

W przypadku poważniejszych ran lekarze mogą założyć szwy, zastosować klej tkankowy lub szwy motylkowe, aby utrzymać ranę zamkniętą do czasu zagojenia.

Uważaj na infekcję

Oznaki zakażenia to zaczerwienienie, obrzęk, nasilający się ból, uczucie ciepła lub nieprzyjemny zapach. Jeśli z rany sączy się płyn lub wystąpi gorączka albo dreszcze, również należy zgłosić się do lekarza w celu leczenia infekcji. W przypadku głębokich i/lub brudnych ran może być zalecana szczepionka przeciwtężcowa, zwłaszcza jeśli nie byłaś szczepiona od pięciu lat. Innym powodem do niepokoju są czerwone smugi tworzące się wokół rany lub zdrętwienie jej okolicy.

Bez względu na to, czy wymagasz opieki medycznej, czy nie, właściwa pielęgnacja rany ma zasadnicze znaczenie. Aby mieć pewność, że rana nie będzie się zabliźniać, należy utrzymywać ją w czystości i chronić. Blizny są trwałe, ale można je zmniejszyć za pomocą najnowocześniejszych zabiegów laserowych i RF, w których specjalizuje się Laser & Dermatology Institute of California. Jeśli stara rana pokryła się bliznami i ma wpływ na Twój wygląd, skontaktuj się z naszą placówką w Covina, aby uzyskać bezpłatną konsultację i skorzystać z najlepszych usług odmładzania skóry w południowej Kalifornii.