Jak rozpoznać raka skóry

Rak skóry jest niezwykle powszechny i często spowodowany wieloletnią ekspozycją na słońce. Czynnikiem jest także wiek. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się ponad 5,4 miliona przypadków nieczerniaka skóry. Wcześnie wykryta choroba może być leczona, a często nawet wyleczona. Skin Cancer Foundation i specjaliści medyczni zalecają regularne badania kontrolne u dermatologów, a także samokontrolę.

Jak rozpoznać raka skóry

Dzięki regularnemu samobadaniu możesz rozpoznać zmiany na swojej skórze. Dlatego też można sprawdzić, czy na skórze nie pojawiły się piegi i znamiona. Cały proces nie powinien zająć więcej niż 10 minut. Jeśli nie jesteś pewien, jak przeprowadzić samobadanie, poproś lekarza o pokazanie ci, jak to zrobić.

Chociaż istnieje wiele różnych rodzajów raka skóry, najbardziej śmiertelny jest czerniak. Objawy czerniaka można sprawdzić, stosując "zasadę ABCDE", zwracając uwagę na

  • Asymetrii: Część znamienia wygląda inaczej niż pozostałe.
  • Granica: Znamię ma poszarpane, nieregularne, nacięte lub niewyraźne brzegi.
  • Kolor: zmiana może mieć różne odcienie brązu, czerni, a nawet różu, czerwieni, bieli lub błękitu.
  • Średnica: Plamy o średnicy większej niż ¼ cala (gumka od ołówka) powinny być zbadane przez lekarza.
  • Ewoluowanie: Obserwowane zmiany wielkości, kształtu i koloru z upływem czasu.

Jak rozpoznać najczęstsze formy raka skóry

Chociaż nie są tak niebezpieczne jak czerniak, raki podstawnokomórkowe i kolczystokomórkowe występują częściej i można je wcześnie rozpoznać. Zwykle powstają w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, w tym na głowie, twarzy i szyi, ale mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze.

Raki podstawnokomórkowe mogą wyglądać blado lub żółto; płaskie i twarde zmiany mogą przypominać blizny lub mogą pojawiać się jako uniesione, czerwonawe plamy, które swędzą. Zmiany mogą być również półprzezroczyste, błyszczące lub perłowe; mogą mieć czarne, niebieskie lub brązowe plamy. Niekiedy objawiają się jako różowe narośla, które są niższe w środku i wyższe na brzegach; od środka mogą wychodzić na zewnątrz nieprawidłowe naczynia krwionośne.

Otwarte owrzodzenia, które nie goją się lub powracają, mogą być oznaką raka podstawnokomórkowego, zwłaszcza te, które sączą się lub mają strupki.

Raki kolczystokomórkowe często wyglądają jak pokryte strupem lub krwawiące szorstkie/łuskowate plamy, uniesione narośla lub grudki, albo otwarte owrzodzenia. Mogą również przypominać narośla brodawkowate. Jednak nie wszystkie nowotwory skóry pasują do tych opisów, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na nowe plamy, plamy, które wyglądają inaczej niż inne na skórze, lub owrzodzenia, które się nie goją. Znamiona, które stają się czerwone lub spuchnięte poza swoimi granicami, albo które zaczynają swędzieć, boleć lub stają się tkliwe, należy pokazać lekarzowi.

Używaj mapy ciała

Mapę ciała i Harmonogram samobadania można pobrać ze strony skincancer.org. Umożliwia ona śledzenie pieprzyków, piegów, znamion, zgrubień, łuszczących się plam i innych miejsc. Zapisz na mapie ciała, gdzie znajduje się każde z nich, podaj jego wielkość, kolor oraz rok/miesiąc/dzień, w którym je badałeś. Przy każdym kolejnym badaniu odnajduj odpowiadające im miejsca i zapisuj wszelkie zmiany wielkości, koloru lub kształtu, a także miejsca, których wcześniej nie zauważyłeś, aby ustalić, czy powinieneś udać się do lekarza specjalizującego się w leczeniu raka skóry w Covina.

Wizyta u dermatologa

Plamy posłoneczne, znamiona, piegi i inne zmiany skórne można często łatwo leczyć przy użyciu lasera. W Laser & Dermatology Institute of California, możesz umówić się na wizytę w naszej głównej siedzibie-LDI of Covina. Zadzwoń do nas lub umów się na wizytę online, aby umówić się na bezpłatną konsultację z jednym z najlepszych specjalistów od pielęgnacji skóry w południowej Kalifornii.