Dobre samopoczucie i medycyna estetyczna

Estetyka i dobre samopoczucie

Na początku tysiąclecia zabiegi kosmetyczne i estetyczne były ekskluzywną dziedziną, otwartą tylko dla bogatych i sławnych. Prawie 20 lat później, a siły medycyny estetycznej nie są już zarezerwowane dla elity finansowej, ponieważ zabiegi stają się bardziej dostępne, przystępne cenowo - i akceptowane jako norma społeczna. W 2019 roku wizyta w klinice estetycznej jest tak samo prozaiczna jak wizyta u lekarza czy dentysty.
Rozprzestrzenianie się leków estetycznych w codziennym życiu zbiegło się w czasie z rozwojem ruchu samokontroli i świadomości zdrowia psychicznego, a eksperci zwracają na to uwagę. W związku z tym psychologiczne motywacje i efekty uboczne zabiegów estetycznych są na pierwszym planie nowych badań, a ich wyniki mogą zaskoczyć...

Z badania 500 pacjentów, którzy poddali się zabiegom estetycznym w 2017 roku, ponad 70% z nich zostało uznanych za motywowanych dobrym samopoczuciem psychicznym i zwiększoną wiarą w siebie, nad wyglądem fizycznym. Badanie wykazało, że w przeciwieństwie do przestarzałego i stereotypowego stygmatu próżności i samoobsesji, ci, którzy poddali się zabiegom estetycznym, byli na ogół normalnymi, rozsądnymi ludźmi z indywidualnymi historiami i obawami. Ich motywacje były różnorodne, złożone i zazwyczaj niezależne od wpływów małżonków i rówieśników. Innymi słowy, wykonywali zabiegi dla nich i tylko dla nich. Samoocena fizycznych "niedoskonałości" może wynikać z głęboko zakorzenionych przekonań, a dobry lekarz wie, że "motywacji pacjenta nigdy nie należy uważać za trywialną".
Podczas gdy problematyczny związek z wyglądem fizycznym może być przedmiotem długotrwałego, intensywnego doradztwa, jest zrozumiałe, dlaczego wielu pacjentów wolałoby złagodzić swój niepokój za pomocą szybkiej, 30-minutowej procedury. W rzeczywistości wielu uczestników badania zgłaszało "lepszą jakość życia" i poczucie "trwałego dobrego samopoczucia" po zakończeniu leczenia.

Botox - Nowy Antydepresant?

Nie tylko psychologia estetyki okazuje się korzystna dla zdrowia psychicznego. Toksyna botulinowa (Botox) jest obecnie poddawana ocenie klinicznej pod kątem jej potencjalnego zastosowania w leczeniu objawów depresji. W badaniu klinicznym na małą skalę w 2017 r. zgłoszono, że przy podawaniu jako leczenie uzupełniające obok tradycyjnej terapii pacjenci zgłaszali "poprawę jakości życia" i zmniejszenie nasilenia objawów depresji.
Chociaż dokładna przyczyna naukowa stojąca za tymi wynikami jest nadal niepewna, naukowcy prowadzący badanie uważają, że ma ona coś wspólnego z zaburzeniem "mechanizmu sprzężenia zwrotnego z twarzą". Kiedy robimy różne wyrazy twarzy, ruch mięśni przekazuje wiadomość do mózgu, który sygnalizuje odpowiednią emocję. Skurcz czoła i linia mimiczna są tłumaczone przez mózg jako wymagające negatywnej reakcji emocjonalnej, a aktywność w tym obszarze jest często znacznie zwiększona u pacjentów z depresją. Podanie botoksu do (szklistej) linii brwiowej i czoła pomaga zmniejszyć ruch w tych obszarach i ograniczyć negatywne sygnały wysyłane do mózgu!

Jako profesjonalny lekarz medycyny estetycznej ważna jest indywidualna ocena pacjentów i dokładna ocena ich zdrowia fizycznego i psychicznego przed jakimkolwiek zabiegiem medycznym, aczkolwiek wyniki te, będąc jeszcze na wczesnym etapie badań, sugerują śmiały krok naprzód w leczeniu depresji i znaczącą zmianę w rozumieniu i stosowaniu medycyny estetycznej.