Co powoduje powstawanie zmarszczek

Zmarszczki pojawiają się jako linie, fałdy, zagniecenia i grzbiety na skórze. Najbardziej widoczne są na twarzy, szyi i dłoniach. Chociaż nie są one szkodliwe, wiele osób poszukuje metod leczenia zmarszczek, takich jak wypełniacze, zastrzyki, a nawet zabiegi chirurgiczne. Skuteczną metodą leczenia stał się laserowy resurfacing skóry. Istnieje wiele powodów, dla których skóra może stać się pomarszczona, są to m.in:

Wiek

Z wiekiem u każdego z nas pojawiają się zmarszczki. Z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu, co powoduje utratę struktury i elastyczności skóry. Zmniejszenie ilości naturalnie występujących olejków może powodować wysuszenie skóry i powstawanie fałd. A gdy warstwy tłuszczu pod skórą stają się cieńsze, skóra może stać się luźna i obwisła. W grę wchodzą zatem różne czynniki.

Ruch

Każdy Każdy wyraz twarzy może spowodować powstanie zmarszczki, niezależnie od tego, jak młoda jesteś. Wiadomo, że wiadomo, że każdy ruch mięśnia twarzy powoduje powstanie bruzdy pod skórą. Powtarzające się mrużenie oczu, marszczenie brwi, a nawet uśmiechanie się może powodować powstawanie zmarszczki. Kiedy jesteś młodsza, jedyną różnicą jest to, że skóra łatwiej się odbija, ponieważ jest bardziej elastyczna.

Ultrafiolet (UV)

Promieniowanie UV, jeden z najważniejszych czynników środowiskowych prowadzących do powstawania zmarszczek, pochodzi ze światła słonecznego i solarium. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy włókna kolagenu i elastyny znajdujące się głęboko w skórze, które służą jako podtrzymująca tkanka łączna. Skóra staje się wtedy mniej elastyczna i słabsza. Im więcej promieniowania UV wystawiasz na jego działanie w młodym wieku, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twoja skóra będzie się przedwcześnie marszczyć i wiotczeć.

Palenie papierosów

Substancje chemiczne uwalniane podczas spalania tytoniu przyspieszają proces starzenia się skóry. Dlatego palenie papierosów przyczynia się do powstawania zmarszczek. Uważa się, że proces ten jest spowodowany sposobem, w jaki palenie wpływa na ukrwienie skóry. Jednak nawet jeśli palisz już od jakiegoś czasu, rzucenie palenia może pomóc w poprawieniu kolorytu i struktury skóry.

Słaba strona Dieta

Dbanie o odżywianie skóry może przynajmniej tymczasowo zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Przetworzone mięso o dużej zawartości tłuszczów nasyconych i azotanów może powodować stany zapalne, które mogą wpływać na skórę. Jednak pokarmy bogate w witaminy i przeciwutleniacze, w tym wiele owoców i warzyw, mogą ją chronić. Brokuły, szpinak, orzechy, słodkie ziemniaki i awokado mogą być szczególnie pomocne w uzupełnianiu niedoborów.

Suchość

Puszysta strona komórki skóry szybko się kurczą, gdy jest sucha. Jeśli Twoja skóra jest zawsze sucha, może to prowadzić do oznak przedwczesnego starzenia się. Jednak stosowanie kremu nawilżającego może poprawić stan skóry a nawet zamaskować drobne linie i zagniecenia. W ostatecznym rozrachunku nie zapobiegnie to jednak zmarszczkom.

Brak Pielęgnacja skóry

Z wiekiem na pewno zaczniesz zauważać u siebie jedną lub dwie zmarszczki. Możesz jednak dbać o swoją skórę, stosując na zewnątrz krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania oraz produkty do pielęgnacji skóry zawierające filtr przeciwsłoneczny. Filtr przeciwsłoneczny, którego używasz, powinien mieć SPF 30 lub wyższy. Jeśli pracujesz na zewnątrz, zakrywaj skórę długimi rękawami, spodniami i kapeluszami z szerokim rondem.

Czy zmarszczki można naprawić?

Procesu starzenia się nie da się odwrócić, ale istnieją różne formy pielęgnacji zmarszczek. W zależności od rodzaju skóry, dobry krem nawilżający może zmniejszyć linie i zmarszczki. Ludzie poszukiwali botoksu, peelingów chemicznych i zabiegów chirurgicznych, ale wiążą się one z efektami ubocznymi i potencjalnym czasem przestoju.