Randki po 50-tce: złoty czas na szukanie miłości

Powrót na scenę randkową może być zniechęcający, zwłaszcza gdy przechodzisz menopauzę. Ale nie jesteś sama. Badania pokazują, że prawie jedna trzecia osób w wieku od 50 do 64 lat w Wielkiej Brytanii jest albo samotna, albo rozwiedziona, albo wdowa.

Bez względu na to, czy nadal szukasz "tego jedynego", czy dopiero co wyszedłeś z długoterminowego związku, wystawienie się na zewnątrz nie musi być straszne - może być naprawdę zabawne. Randki w wieku 20 lat mogą być pełne presji, by mieć dzieci lub wyjść za mąż, ale zazwyczaj nie dotyczy to związków na tym późniejszym etapie życia.

TJ Gibbs, założyciel The Love Coach, powiedział: "Kiedy przychodzą nasze pięćdziesiątki, jesteśmy bardziej realistycznie nastawieni do tego, co ktoś inny może wnieść do naszego życia i o wiele bardziej świadomi ograniczeń ludzi wbrew naszym oczekiwaniom.

"Żądza nie jest już siłą napędową. Nie szukamy podświadomie ojca naszych dzieci, a to jest zastąpione potrzebą dobrego towarzystwa, rozmowy i wymiany interesów. Nadzieja na znalezienie księcia została zastąpiona nadzieją na znalezienie najlepszego przyjaciela."

Jednakże, zanim zanurzysz palec u nogi z powrotem do basenu randkowego, ważne jest, abyś przyspieszył, jak to się zmieniło, i złagodził wszelkie objawy menopauzalne, które mogłyby wpłynąć na twoją pewność siebie.

Miłość do siebie i akceptacja

Zanim nawet pomyślisz o szukaniu partnera, zastanów się, czy jesteś gotowy. Jeżeli ty wciąż jesteś zły lub zdenerwowany o twój poprzedzającym związku, ty możesz potrzebować trochę więcej czasu pracować nad sobą przed przedstawiać kogoś innego w twój życiu. Używa lekcje ty uczyłeś się od byłych związków pomagać ciebie określać kto i co szukasz ty.

"Ci, którzy byli w ostatnich latach w poprzednich związkach, mogli stracić swoją tożsamość", powiedział TJ Gibbs. "Zakochanie się z powrotem w sobie jest absolutnym kamieniem węgielnym do podtrzymania miłości do kogoś innego. Przypomni ci to o wszystkich rzeczach, które masz do zaoferowania partnerowi."

Może minąć kilkadziesiąt lat, odkąd ostatnio byłeś na randce, co może sprawić, że poczujesz się świadomy swojego ciała. Ankieta ujawniła, że jedna trzecia ponad pięćdziesiątki rozważa online randki martwi się, że będą wyglądać zbyt staro.

"Spędziłeś 50 lat kultywując niesamowitą kobietę, którą się stałeś i nadszedł czas, aby świętować swoją siłę, miłość, pasję, serce i odwagę. Przypomnij sobie, że twoje ciało jest tylko częścią tego, co przyciągnie twoje plemię, twój nastrój zrobi resztę", dodał TJ Gibbs.

Menopauza i seks

Większość kobiet przejdzie "zmianę" w wieku od 45 do 55 lat. Objawy mogą często obejmować suchość pochwy i stres nietrzymania moczu, co może powodować dyskomfort podczas seksu, mniejszą chęć do uprawiania seksu i trudności w osiągnięciu orgazmu. Może to powodować zdenerwowanie podczas uprawiania seksu z nowym partnerem.

TJ Gibbs powiedział: "Jak na ironię, z powodu zmian hormonalnych w naszym organizmie w wieku 50 lat, kobiety mogą cierpieć z powodu tych samych niepewności, których doświadczyły jako nastolatki.

Istnieje jednak wiele opcji, które mogą złagodzić te objawy, więc twoje życie seksualne nie musi być naruszone.

Smary

Zarówno Ty jak i Twój partner możecie przed stosunkiem płciowym stosować środki nawilżające na bazie wody, aby złagodzić dyskomfort i złagodzić ból, jaki może spowodować suchość. Jest to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie i jeśli objawy nadal się utrzymują lub nasilają, należy zwrócić się o poradę do lekarza.

Dr Rekha Tailor, założyciel i dyrektor medyczny Health & Aesthetics, powiedział: "Suchość pochwy jest tak częstym problemem dla kobiet przechodzących menopauzę, ale nie oznacza to, że powinnaś po prostu zaakceptować to jako część procesu starzenia się.

"Menopauza może mieć bezpośredni wpływ na seks, który dla wielu kobiet jest istotną częścią życia. Ważne jest, aby nie cierpieć w ciszy, ponieważ może to mieć szkodliwy wpływ na poczucie własnej wartości i szczęście".

Femilift

Odmładzanie pochwy, znany również jako Femilift, jest procedurą, która wykorzystuje laser do stymulowania wzrostu kolagenu, który z kolei pomaga odbudować i dokręcić pochwy tkanki. Przebieg trzech zabiegów kosztuje 3000 funtów, ale jest warta inwestycji, ponieważ może być długoterminowym rozwiązaniem dla objawów menopauzy, takich jak suchość pochwy, bolesny seks i nietrzymanie moczu.

Zabieg jest bezbolesny, nie powoduje żadnych skutków ubocznych i trwa tylko do 15 minut. Wyniki trwają również od 12 do 18 miesięcy.

"Zabieg ten daje pacjentce poczucie ulgi i pozwala na kontynuowanie codziennego życia bez ryzyka zaburzenia objawów menopauzalnych", dodał dr Tailor.

"Odmłodzenie pochwy może nawet poprawić życie seksualne pacjenta poprzez zwiększenie wrażliwości, szczelność i smarowanie".

Estrogen z pochwy

Jeśli odczuwasz silną suchość pochwy, Twój lekarz rodzinny może zalecić stosowanie estrogenu z pochwy, który działa na rzecz zastąpienia estrogenu rozcieńczającego się w organizmie podczas menopauzy.

Estrogen z pochwy jest dostępny w różnych formach, w tym pigułki (pessaries), kremy z pochwy i pierścienie pochwy. Korzystne może być kontynuowanie stosowania smarów i nawilżaczy pochwy po rozpoczęciu tego zabiegu, zanim estrogen zacznie działać. Skutki uboczne tego zabiegu są rzadkie, ale mogą obejmować swędzenie pochwy i uszkodzenia prezerwatyw lateksowych lub przepony.

"Wszystkie kobiety reagują na każdy zabieg inaczej, więc ważne jest, aby porozmawiać z lekarzami, aby ustalić, która opcja jest odpowiednia dla Ciebie", powiedział dr Tailor.

Hormonalna terapia zastępcza (HRT)

Ta forma leczenia przywraca hormony, których jajniki już nie produkują. Lekarz rodzinny może zasugerować ją jako opcję, szczególnie jeśli masz kilka objawów menopauzy (gorące rumieńce, huśtawki nastroju, nocne poty itp.). Jednakże HRT może powodować szereg skutków ubocznych, w tym krwawienie z pochwy, delikatne piersi, bóle brzucha i bóle głowy.

"To konieczne, abyś nie uprawiał seksu, dopóki nie poczujesz się komfortowo", powiedział TJ Gibbs. "Jeśli nie jesteś gotowy, twoje ciało może być faktycznie dotknięte urazem seksualnym, nawet jeśli myślałeś, że jesteś gotowy.

"Kluczem do dobrego seksu podczas randki w wieku 50 lat jest szukanie kogoś, z kim chcesz się obudzić, a nie tylko spać. Kogoś, kto docenia wszystkie korzyści płynące z twojej starszej wersji."

Jeśli martwisz się, jak nowy partner może zareagować na wiadomość, że przechodzisz menopauzę, poczekaj, aż poczujesz się komfortowo w wyjaśnianiu swojej sytuacji. Jeśli jest wart twojego czasu, zareaguje z szacunkiem i zrozumie, że możesz chcieć działać powoli.

Świat randek online

Choć możesz czuć się gotowy do rozpoczęcia randek, możesz być zafascynowany tym, jak bardzo "scena" się zmieniła, nawet z zaledwie pięciu lat temu.

Raporty pokazują, że 20% związków zaczyna się teraz online. Przewiduje się również, że do 2031 roku może to wzrosnąć do 50%, przy czym największy wzrost spodziewany jest wśród osób w wieku 55-64 lat. Obecnie istnieją nawet internetowe serwisy randkowe przeznaczone specjalnie dla samotnych osób powyżej 50 roku życia. Tak więc, jeśli nie jesteś jeszcze w pełni przygotowany, może być konieczne, aby zapoznać się ze światem randek online.

Aby dać swój profil randkowy online najlepszą szansę na przyciągnięcie meczu, należy:

  • dzielić się aktualnymi zdjęciami, które wyglądają tak, jakbyś napisał krótki akapit w swoim życiorysie, który pokazuje Twoją osobowość, w tym niektóre z Twoich zainteresowań, aby przyciągnąć podobnie myślącą osobę opisać, kto lub jakiego rodzaju związku szukasz, być szczerym, ale nie przesadzaj z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem w swoim życiorysie wysyłać swoje zdjęcie z wezwaniem do działania, na przykład "dlaczego nie sięgnąć i nie przywitać się"?

Zawsze jednak uważaj na fałszywe konta, ponieważ istnieją pozbawieni skrupułów złodzieje, którzy wykorzystują te profile do kradzieży tożsamości lub pieniędzy. Nie daj się jednak przestraszyć - po prostu unikaj dzielenia się prywatnymi informacjami (np. adres domowy, miejsce pracy, dane bankowe) lub przekazywania pieniędzy komukolwiek online.

Scena randek

Spotkanie online nie jest twoją jedyną opcją. Jeśli wolisz spotykać się z ludźmi "w staromodny sposób", być może będziesz musiał wyjść poza swoją strefę komfortu. Może się to wiązać z wypróbowaniem czegoś nowego (np. uczęszczanie na lokalne grupy i zajęcia) lub bycie proaktywnym i mówienie "tak" na więcej zaproszeń towarzyskich.

Być może nie wyobrażałeś sobie, że zaczynasz od nowa, ale kiedy pokonasz początkowe lęki, możesz się zaskoczyć i znaleźć nowy sposób na życie.