Jak działa Botox?

 1. Botox jest wstrzykiwany do pożądanego mięśnia.
 2. Botox blokuje sygnał z nerwów, które powodują, że mięsień się porusza.
 3. Ponieważ mięsień nie może się już poruszać, powoduje to zmiękczenie zmarszczek i pomaga powstrzymać powstawanie nowych zmarszczek.
 4. Rezultaty zastrzyków z botoksu można zauważyć po kilku dniach, ale pełny efekt może potrwać ponad dwa tygodnie.

Na tej stronie możesz dowiedzieć się więcej na temat:

 • Czym jest Botox
 • Do czego służą zastrzyki z botoksu
 • Na czym polega leczenie botoksem
 • Botox w przypadku schorzeń medycznych
 • Korzyści, skutki uboczne i ograniczenia stosowania botoksu
 • Wyniki działania botoksu
 • Najczęściej zadawane pytania dotyczące botoksu

Co to jest Botox?

Botox to skrót od nazwy Toksyna Botulinowa. Jest to neurotoksyna produkowana przez bakterię Clostridium Botulin, organizm występujący w środowisku naturalnym.

Słowo "Botox" jest nazwą handlową wstrzykiwanej toksyny botulinowej produkowanej przez producenta, firmę Allergan.

W jakim celu stosuje się zastrzyki z botoksu?

Zastrzyki Botoxu są stosowane na dwa sposoby:

 • Kosmetyczny -aby zmniejszyć widoczność zmarszczek i/lub nadać kontur obszarom twarzy, takim jak podbródek i szczęka.
 • W celachmedycznych- aby leczyć szereg schorzeń, w tym migreny, nadmierną potliwość i nadaktywność pęcherza.

Botox dla kosmetycznych i medycznych warunków jest dostępny w Health & Aesthetics w Surrey, skontaktuj się z naszym wykwalifikowanym, kompetentnym i przyjaznym zespołem tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Na czym polega leczenie botoksem?

 1. Przed zabiegiem z użyciem botoksu odbędziesz szczegółową konsultację z lekarzem. Podczas konsultacji dowiesz się więcej o tym, czym jest Botox, jakie ma działanie i jakich rezultatów możesz się spodziewać. Konsultacja jest również idealną okazją do oceny, czy dany specjalista jest odpowiedni dla Pani.

Dlaczego wybór doświadczonego lekarza jest tak ważny?

W twarzy znajdują się 43 mięśnie minutowe, a doświadczony lekarz wskaże i będzie leczył dokładnie te, które są przyczyną Twoich zmarszczek.

 1. Lekarz doradzi Ci, które partie twarzy najlepiej poddają się działaniu botoksu i może zaproponować alternatywne lub uzupełniające zabiegi, takie jak peelingi chemiczne lub wypełniacze dermalne, w zależności od tego, które partie twarzy chcesz poddać zabiegowi.
 2. Podczas zabiegu, który trwa zwykle około 20 minut, lekarz wstrzykuje botoks do wybranych mięśni. Niektóre mięśnie będą wymagały wielu zastrzyków podczas jednej sesji.
 3. Zastrzyki z botoksu nie wymagają przerwy w pracy, więc pacjent może od razu wrócić do swoich zwykłych zajęć. Zalecamy jednak odczekanie co najmniej siedmiu dni przed zabiegiem twarzy, mikrodermabrazji lub peelingów. Otrzymasz porady dotyczące pielęgnacji po zabiegu, aby zapewnić sobie jak najlepsze rezultaty.
 4. Możesz zauważyć poprawę wyglądu swoich zmarszczek już po kilku dniach, ale pełne rezultaty mogą być widoczne po dwóch tygodniach lub dłużej.
 5. Renomowana klinika zaoferuje Ci konsultację uzupełniającą.

Botox w przypadku schorzeń medycznych

Udowodniono, że botoks łagodzi objawy wielu schorzeń. Obecnie zidentyfikowano ponad 20 schorzeń, które mogą być poddane temu zabiegowi.

Należą do nich:

 • nadpotliwość (nadmierne pocenie się)
 • chroniczne migreny
 • zaburzenia jelitowe/pęcherza moczowego
 • bruksizm (zgrzytanie zębami).

Korzyści, skutki uboczne i ograniczenia stosowania Botoxu

Korzyści płynące z zastosowania Botoxu

Najważniejsze korzyści z zastosowania botoksu to:

 • Będziesz cieszyć się bardziej młodzieńczym wyglądem.
 • Może on pomóc w zapobieganiu powstawania nowych zmarszczek.
 • Może być podawany w różnych ilościach. Mniejsze dawki (znane również jako baby Botox lub Botox sprinkles) dadzą Ci rezultaty utrzymujące się przez kilka tygodni. Większa dawka może utrzymać się przez około trzy miesiące.
 • Może on faktycznie poprawić Twoje zdrowie psychiczne - badania wykazały, że Botox może pomóc w łagodzeniu objawów depresji.

Stosowany w leczeniu schorzeń, Botox może złagodzić wiele długotrwałych problemów, pomagając odzyskać pewność siebie i łagodząc objawy.

Skutki uboczne i ograniczenia

Istnieje szereg potencjalnych skutków ubocznych i ograniczeń związanych z podaniem Botoxu, które mogą się różnić w zależności od osoby. Podczas konsultacji podejmiemy wszelkie kroki, aby ocenić, skonsultować i przygotować pacjentkę w oparciu o jej indywidualne wymagania, jednakże istnieją pewne ogólne "zasady", które mogą uniemożliwić poddanie się zabiegowi z użyciem Botoxu.

Należą do nich:

 • jeśli jesteś w ciąży
 • karmienie piersią
 • jeśli jesteś uczulona na którykolwiek ze składników Botoxu
 • jeśli w przeszłości wystąpiła u Ciebie negatywna reakcja na Botox

Jeśli przeprowadziłaś dokładną konsultację z doświadczonym i wykwalifikowanym lekarzem, jest bardzo prawdopodobne, że osiągniesz pożądane rezultaty zabiegu z użyciem Botoxu.

Jednakże u niektórych osób mogą występować predyspozycje genetyczne, które mogą powodować łagodną reakcję na zabieg.

Niektóre potencjalne efekty uboczne obejmują:

 • obrzęk miejscowy (nagromadzenie płynu)
 • rumień (zaczerwienienie skóry) w miejscu wstrzyknięcia
 • drętwienie
 • ból głowy
 • łagodne mdłości
 • objawy grypopodobne
 • osłabienie szyi

Chociaż leczenie jest bardzo skuteczne, Botox ma pewne ograniczenia:

 • Nie jest to stałe leczenie dla kosmetycznych lub medycznych problemów. Większość pacjentów wymaga leczenia co 12 tygodni.
 • Chociaż dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić Ci optymalne rezultaty, nie ma gwarancji, że Botox pomoże Ci osiągnąć oczekiwane rezultaty.
 • Botox nie może być stosowany do leczenia wszystkich oznak starzenia się. Na przykład, nie jest on skutecznym lekiem na obwisłe powieki. Podczas konsultacji lekarz może doradzić bardziej odpowiednie metody leczenia (takie jak wypełniacze skórne) dla obszarów, których nie można leczyć botoksem.
 • Lekarz może chcieć zacząć od mniejszych dawek, a następnie odpowiednio je zwiększyć, zwłaszcza jeśli jesteś początkująca w leczeniu.

Rezultaty stosowania botoksu

 • Optymalnych rezultatów zabiegu można się spodziewać w ciągu dwóch tygodni. Niektórzy pacjenci zauważają zmniejszenie zmarszczek już po kilku dniach od zabiegu.
 • Rezultaty utrzymują się przez około 12 tygodni, konieczne jest powtarzanie zabiegów w celu utrzymania rezultatów.
 • Możesz potencjalnie zwiększyć trwałość rezultatów Botoxu unikając palenia, nadmiaru alkoholu i ekspozycji na słońce lub intensywne ciepło, ponieważ te czynniki mogą powodować szybszy rozpad kolagenu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące botoksu

Czy Botox jest szkodliwy dla zdrowia?

Chociaż zastrzyki zawierają tę samą toksynę, która powoduje botulizm (potencjalnie śmiertelną formę zatrucia pokarmowego), ilość wstrzykiwana w skórę jest tak mała, że jest bezpieczna do stosowania zarówno długo-, jak i krótkoterminowego.

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka związanego z zabiegiem jest wykonywanie botoksu tylko u wykwalifikowanego, doświadczonego i cieszącego się dobrą opinią lekarza.

Czy po zastosowaniu Botoxu można się uśmiechać?

Tak, pod warunkiem, że zastrzyki zostały podane prawidłowo, po zastosowaniu Botoxu nadal będziesz mogła się normalnie uśmiechać. Celem dobrego botoksu jest pozostawienie pacjentów wyglądających na odświeżonych i odmłodzonych. Jeśli wstrzyknięto zbyt dużo botoksu lub jeśli został on wstrzyknięty nieprawidłowo, może to spowodować, że twarz będzie wyglądała na "zamrożoną", co może ograniczyć Pani zdolność do pełnego uśmiechu. W związku z tym zabieg z użyciem Botoxu należy wykonywać wyłącznie u doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza w renomowanej klinice.

Jak działa Baby Botox i jak długo utrzymuje się jego działanie?

Baby Botox (znany również jako Botox sprinkles) działa w taki sam sposób jak zwykły Botox, ale mniejsze ilości roztworu są wstrzykiwane w każdy obszar. Jest on stosowany w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek u pacjentów, którzy mają drobne lub umiarkowane zmarszczki.

Działanie Baby Botox utrzymuje się przez około osiem tygodni, w porównaniu do 12 tygodni w przypadku zwykłego Botoxu.

Nasz dogłębny przewodnik po Baby B otox powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej procedurze.

Jak działają jednostki Botoxu?

Objętość botoksu mierzona jest w jednostkach. Każda strzykawka zawiera od 50 do 200 jednostek. Wytyczne firmy Allergan (producenta preparatu Botox) określają, ile preparatu Botox należy użyć do leczenia każdego obszaru twarzy.

Pacjenci zazwyczaj potrzebują około 20 jednostek Botoxu do leczenia zmarszczek czoła. Lekarz oceni jednak pacjenta indywidualnie, aby określić, ile jednostek botoksu jest potrzebnych. Często pacjenci mogą być leczeni przy użyciu mniej niż 20 jednostek.

Jeśli pacjent ma botoks po raz pierwszy, lekarz może podać niską dawkę, aby sprawdzić, jak skuteczna jest ta metoda. Następnie odczeka kilka tygodni, po czym oceni, czy do osiągnięcia pożądanych rezultatów potrzebne są kolejne jednostki.

Czy za drugim razem Botox działa szybciej?

Nie, czas działania jest taki sam.

Czy botoks działa tym lepiej, im częściej się go stosuje?

Mięśnie słabną, więc ruch nie jest tak silny, co oznacza, że efekty wydają się trwać dłużej. W istocie mięsień jest "ponownie trenowany".

W jakim wieku można stosować Botox?

Nie ma optymalnego wieku, aby poddać się zabiegowi z użyciem botoksu, ponieważ każdy starzeje się inaczej. Genetyka i styl życia odgrywają ogromną rolę w zachowaniu młodego wyglądu. Jeśli dana osoba ma około dwudziestu lat, ma genetyczną skłonność do zmarszczek, regularnie pali papierosy i opala się, to jej skóra będzie prawdopodobnie wyglądać zupełnie inaczej niż u osoby w późnym wieku, która zawsze dbała o swoją skórę.

Nie ma prawnych ograniczeń wiekowych dotyczących stosowania botoksu. Jednak większość renomowanych lekarzy nie podejmie się leczenia osób, które nie ukończyły 18 lat. Jest niezwykle mało prawdopodobne, aby ktokolwiek poniżej 25 roku życia potrzebował botoksu, aby zmniejszyć widoczność zmarszczek.