Depilacja laserowa - przygotowania przed i po zabiegu

Pierwszy zabieg depilacji laserowej zawsze poprzedza wywiad z pacjentem. Specjalista dokonuje w czasie jego trwania oceny stanu skóry, zbiera też informację na temat stanu zdrowia osoby, która chce poddać się działaniu lasera. Osoba, która została zakwalifikowana do zabiegu poddawana jest najpierw tak zwanej próbie laserowej. Dopiero wówczas, gdy odczyn skóry jest prawidłowy, zapada decyzja o wykonaniu samej depilacji.

Jeszcze przed wykonaniem zabiegu skóra powinna zostać ogolona (najlepiej zdecydować się na to w wieczór poprzedzający wykonanie depilacji laserowej) i umyta, nie zaleca się jednak smarowanie jej jakimikolwiek kremami. W czasie golenia dopuszczalne jest jedynie stosowanie golarki, kategorycznie odradza się zaś wykorzystywanie w tym celu kremu do depilacji, pęsety, wosku i depilatora.

 

Zabieg laserowy jest skuteczny właśnie dzięki obecności włosa, te metody, które bazują na jego wyrywaniu sprawiają więc, że szanse na powodzenie depilacji laserowej są w znacznym stopniu ograniczone. Również po przeprowadzeniu zabiegu zaleca się przestrzeganie wskazówek uzyskanych od osoby opiekującej się nami. W tym wypadku za najważniejszy można uznać zakaz opalania się, bezwzględna ochrona skóry przed słońcem powinna trwać zaś przynajmniej przez 2 tygodnie po zakończeniu zabiegu.

Wskazane jest również stosowanie kremów z wysokim filtrem i wstrzymywanie się od stosowania leków i substancji peelingujących. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu nie powinno się również sięgać po mydło, spirytus oraz wszystkie te kosmetyki pielęgnacyjne, które zostały przygotowane na bazie alkoholu. Jeśli skóra poddana zabiegowi została podrażniona, na listę zakazów należy wprowadzić i ten, który dotyczy korzystania z basenu i sauny. Oczywiście, możliwe jest też złagodzenie negatywnych konsekwencji zabiegu. W tym celu zaleca się stosowanie przez okres dwóch lub trzech dni kremów o właściwościach kojących takich, jak choćby Alantan.

Skutki zabiegu będą trwalsze jeśli przez około sześć tygodni wstrzymamy się od wyrywania włosów. Na szczęście, nie oznacza to ukrywania się przed innymi ludźmi, nadal dozwolona jest bowiem depilacja z użyciem maszynki do golenia. Zabieg depilacji laserowej nie jest rozwiązaniem jednorazowym. Jego powtarzanie zaleca się w odstępach od 4 do 8 tygodni, duże znaczenie mają przy tym cechy indywidualne pacjenta oraz to, które części ciała są poddawane zabiegowi.

Niewskazane jest przy tym nie tylko znaczne wydłużanie, ale i skracanie czasu pomiędzy zabiegami, postępowanie takie może bowiem obniżyć ich skuteczność. Pamiętajmy też, że każda skóra reaguje na działanie lasera w indywidualny sposób. Może zdarzyć się tak, że nie będą widoczne żadne skutki uboczne, możemy jednak spodziewać się również obrzęku okołomieszkowego, niewielkich strupków i drobnych przebarwień. Zazwyczaj znikają one już po kilkunastu godzinach, skóra niezwykle nadpobudliwa może jednak utrzymywać je nawet przez kilka tygodni.